Vzpomínka na Vendetku!!

2. října 2008 v 15:10 | vv |  KONĚ Z MINULOSTI


Chci poprosit všechny, kteří měli rádi kobylku Vendetu, která se u nás narodila a prožila s námi několik roků, aby si na ni vzpoměli. Vendeta musela být uspána po tragické nehodě včera - ve středu 1.října 2008 na Javorníku za Ještědem.


Moje kobylka

Povídky
Anotace: první dny s novým koněm.../vymyšlené:(.../
1.

"Lenko tak jí pobídni!" křičela Verča Hanzlová a já zoufale pobízela koně pod sebou ke klusu.Ani na desátý pokus se nedařilo,a tak jsem kobylu pleskla bičíkem.Z Verčina pohledu jistě následovala velmi komická situace.Kobyla se zarazila,a pak najednou vyskočila všema čtyřma divoce do vzduchu.Což jsem pochopitelně zcela nečekala já a tudíž jsem opustila sedlo a nedůstojně přistála na zemi.Když se Verča přestala smát a já se zahanbeně zvedla,chytila jsem už zase klidně stojící klisnu za otěže. "Tak jak se jezdí na vlastním koni?Ha ha ha..." řehtala se druhá instruktorka,Monča,opírající se o hrazení. "Vendeta no tak..." konejšivě jsem na kobylku promlouvala a hladila jí po hebkém nose.To už k nám přikráčela Verča aby jí podržela a já se vyhoupla do sedla,pro případ že by do ní zase něco vjelo. "Taky sis musela koupit první problematické zvíře cos viděla?!" rozčilovala se Verča,ale já byla za kobylku pod sebou neuvěřitelně vděčná.Její krása,původ i zvláštní povaha z ní činili mojí favoritku.

!!Měj se krásně v tom koňském nebi!!2.

Když jsem se dozvěděla,že je na prodej,bylo jasno.Její cena byla i tak poměrně nízká.Vendeta bývala velmi dobrá skokanka,ale pak jí začala bolet záda a už nebyla vhodná pro trvalou zátěž.Proto se jí rozhodli prodat...mno a ustájení?Do Vrchovan,téměř vedle stáje,jsem se nastěhovala nedávno,a tak bylo jasno.Dokonce Verča souhlasila,že přijede na celé léto,aby mi s kobylou pomohla. "Tak si jí zkus znova naklusat." vzdychla Verča.Nevěděla jsem,v čem je problém.....jemně jsem jí pobídla do kroku,poslušně se rozešla,ale na silnější pobídku nereagovala.Nevěděla jsem,proč se se mnou ta krásná kobylka chce prát..a pak mě to napadlo.Jemně jsem jí uvolnila otěže a pobídla.Klisna v mžiku ladně naklusala.Její klus byl hladký,příjemný a elegantní.
Vysedávalo se mi na ní lehce,hned jsem chytila její rytmus a mé neklidné ruce jako zázrakem spočívaly nehnutě na jejím kohoutku. "Teda,tys na to kápla...a jak pěkně vám to jde." žasla Verča i Monika.Otěže byly téměř prověšené,ale kobylka reagovala na pobídky a bylo to pro ní asi tak akorát.


3.
"Citlivá na hubu,no jo,asi ježděná profesionálama že jo?" prohlížela si jí Monika. "Tak dobře,pro dnešek padla." slitovala se Verča,nebo se jí spíš nechtělo se s náma dál trápit.Vzala jsem svou kobylku za oteže a odvedla si jí do vnitřního boxu.Odnesla jsem její postrojky a přišla k ní s čištěním.Už jak zahlédla bedýnku,sklopila uši a podezřívavě se na mě dívala.Vytáhla jsem z kapsy kousek mrkve.Přivezla jsem si jí sice teprve včera,ale tohle mě už naučila.Brala úplatky.Bez nich jsem do boxu nemusela ani lést.Opustila bych ho nejspíše vzduchem.Ale za kousek mrkve byla ochotna chovat se normálně,a tak jsem jí požadovanou dobrotu nabídla a vešla k ní do boxu. "Ty jsi tak krásná,Vendeto..." musela jsem si jí zase prohlížet.Byla to překrásná plavka,všechny nohy měla bílé,ale jen nízko,pak černé.Její srst se leskla jako zlato,na letním sluníčku zářila,dlouhá hříva a ohon byly černé.Ušlechtilou hlavu s krásnýma,hlubokýma očima zdobila nenápadná bílá hvězdička a stejně nenápadná šňupka na jinak tmavém čenichu.Její tělesná konstituce byla jemná,štíhlá a drobná,velmi krásně stavěná.Každý ji musel obdivovat i přes varování "bacha je to svině" které jim uštědřil někdo,kdo Vendetu letmo znal...

4.
Já jí ale milovala.Věděla jsem,že to není pravda,kobylka to byla srdcem hodná,jen se s ní člověk musel domluvit.Byla nedůvěřivá a k cizím lidem i zlá.Proto jsem se s ní na Javorníku,odkud jsem jí koupila,napřed pár měsíců seznamovala v boxe,než jsem si jí směla odvézt.Přestala jsem filosofovat a začala jsem jí hladit po plecích,aby zůstala klidně stát,zatímco jsem jí čistila hřbet.Ale Vendetka se ani nepohla.Věděla,že za mrkvičku musí být hodná. "Miláček,hodná kobylka..." povídala jsem si s ní pořád.Moje klisna byla i mou nejlepší kamarádkou.Postupně jsem jí celou vyčistila,což se jí dokonce snad i líbilo.Jen když jí čistím zadek a češu ohon,to nemá moc ráda.Vždycky při tom přešlapuje,ale vím,že nekopne.Už jí znám. "Tak Vendeto,nohu..." drcla jsem do ní jemně když jí nechtěla dát.Zvedla jí a zůstala stát jako přikovaná,jen mě zvědavě pozorovala.Stejně klidně jsem jí vybrala i zbývající tři kopyta.Pak už jen učesat,a je z ní krasavice v nejlepší formě. "Hodná holka...." pohladila jsem jí po krku když bylo hotovo.Stočila hlavu a očichala mi ruce. "Hodná..hodná.....moje Vendeto,kdybys mi tak mohla pomoct." koukala na mě a nechápala co mi je.Objala jsem ji kolem krku.Byla tak milá...tak moje. "Tak pojď,půjdem." nandala jsem jí ohlávku a na vodítku jí vyvedla.Kopýtka příjemně klapala po dlažbě ve stáji,než ten zvuk utichl venku na hlíně.Dovedla jsem jí do výběhu a pustila jí.Neodběhla hned,nechala se ještě pohladit.Až pak plavně odklusala ke stádu.


5.
"Teda je nádherná Lenko...." povzdychl kdosi vedle mě.Přikývla jsem ale pohled od mojí klisny,pasoucí se na kraji stádečka,jsem odtrhnout nedokázala.Až když kobylka poodešla k napajedlu a ztratila se mi z dohledu jsem se koukla,kdo to sní vedle mě. "Verčo,myslela sem že jdeš domů plést náramky..." pousmála jsem se....Verča se totiž pletením uklidňuje po na nervy neblaze působících trénincích.Verča ukázala náramek,který zrovna pletla,ale oči jí zůstaly u koní. "Je taková něžná..." oznámila když se Vendeta vynořila na obzoru. "Vendetko,Vendy..." zavolala sem na ní vesele a ona s napřímenýma očima zvědavě přiklusala.Podala jsem jí kousek tvrdého chleba a přivinula její krásnou hlavu k sobě. "Je zvláštní,ale je moje." usmívala jsem se a hladila miláčka po čele.Párkrát zafrkala a jemně do mě drcla hlavou. "Taky tě mám ráda Vendeto." pohladila jsem jí ještě a pak jsem jí pustila z objetí.Ještě se o mě otřela a zase si šla po svých.I já s Verčou jsme posléze opustily místo u ohrady.Verča aby šla dodělat náramek,a já abych šla domů.
Další den mě už jak jsem vešla do stáje vítalo radostné řehtání. "Ahoj beruško moje." vrhla jsem se hned k ní.Přátelsky mi dýchla do obličeje a zastříhala ušima,když jsem jí hladila.Ale pak se podezřívavě podívala na bedýnku u mých nohou. "No jo,já vím.." podala jsem jí kousek mrkve a vešla dovnitř i s čištěním.Zvedla jsem jí pravou přední nohu a pustila se do toho,zatímco moje kobča spokojeně přežvykovala seno,co bylo v boxe nachystané.Když jsem vybrala všechna kopyta,vzala jsem kartáč a začala čistit tu její krásnou srst.Docela se jí to líbilo,ale když jsem se přiblížila k zadku,celá ztuhla."No tak Vendetko..." konejšila jsem jí a odložila kartáč. "Neboj se,neublížím ti..." konejšivě jsem promlouvala dál a hladila jí po hřbetě,než se uvolnila.

6.
Pak jsem jí ukázala kartáč,nechala jí ho očichat a zkusila to znovu.Připadalo mi,že ztuhla o trošku míň.Pak už jen pročesat ohon a hřívu a konečně jsem jí osedlala a vyvedla ven a na jízdárnu.Nasedla jsem na ní zlehka a otěže nechala volnější,abych jí netahala. "Tak se projděte." dneska to měla na starost Monika.Tak sjem si s Vendy najela na jednu stěnu a nechala jí volně jít.Šla pěkně,vnímala veškerou sebejemnější pobídku... "Tak si naklusejte." ozvalo se časem.Dnes už jsem věděla jak na to a tak se to obešlo bez karambolů.Vendeta klusala stejně krásně,jako včera a stejný rytmus jsme měla okamžitě.Tohle se mi nikdy nepodařilo se sebelepším koněm,ať už jsem ho měla sebevíc ráda. Vendeta mi prostě byla souzená. "Perfektní,tak si dejte vlnovku o pěti obloucích a potom zkus nacválat.Dáš to?" kývla jsem na souhlas i že rozumím a začaly jsme provádět cvik.Vendetě stačily jemné pobídky i k zatáčení.A když jsme dokončily vlnovku,bez chybičky a krásně,se srdcem v krku jsem jí pobídla víc.Stačilo ještě malilinko povolit otěže,skoro neznatelně a kobylka nacválala.I její cval byl příjemný,hladký a houpavý,ne příliš rychlý,ani příliš pomalý.Chvíli jsme si cválaly po obvodu,pak dělaly několik cviků..a hodina byla u konce.Zase jsem tu mojí potvůrku za úplatek vyčistila a odvedla na pastvinu.Podívala se na mě a odešla ke stádu.Já si sedla a dívala se na ně.Dlouho.Až do večera,až zapadalo slunce a koně podřimovali.Moje zlatá kráska ve stádě vynikala.Nebylo krásnějšího koně než jí....možná,že to byla potvora,svině,zlá kobyla...možná.Ale pro mě to byla,je a navždy bude krásná a vyjímečná kobylka,kterou moc miluju a která je moje.
A s touto myšlenkou jsme i odešla domů,těšit se na další a další dny,které strávíme spolu...


Publikoval(a): genca, 23.3.2008


 


Komentáře

1 krista Princ krista Princ | Web | 2. října 2008 v 19:46 | Reagovat

ahojky soňi je mi to líto i když jsme vendetu nikdy neviděla jenom z fotek a vyprávění moc se mi líbila jenom bych se chtěla zeptat co to bylo za nehodu.Pro vendetku:Vendetko nikdy jsme tě neznala ale všichni o tobě mluvily krásně kolik měly z tebou zažitku přeji ti v blahobyt na věčných pastvinách už jsi se svími přátely

2 Míša Š. Míša Š. | E-mail | Web | 3. října 2008 v 15:05 | Reagovat

Ahoj! Tahle zpráva mě opravdu zaskočila, ještě tuto v sobotu 27.9.2008 jela Vendeta huberta na Javorníku. Byl to opravdu kůň s velkým srdcem! tady posílám odkaz na její fotku ze sobotní hubertovi jízdy :  http://www.websnadno.cz/html/fotooriginal.php?subdomena=fotohorses&domena=websnadno.cz&label=184&souborfotky=DSC02695.jpg

Míša Škodová, Chrastava

3 genca genca | Web | 3. října 2008 v 18:16 | Reagovat

tak to je mi upřímně líto:-( Vendetku jsem osobně neznala,ale byla z fotek nejkrásnějším koněm,kterého jsem kdy viděla.A tím i zůstane.:-(

co se stalo,že musela odejít?

4 Soňa Soňa | 3. října 2008 v 20:16 | Reagovat

Vím jen to,že se jí to stalo v kroužku,kam se dávají opohybovat koně.Asi se tam nemohla otočit při přepnutí do druhého směru chodu a asi se dostala nějak k dalšímu koni-koním.A nějak ji tam ublížili a možná ještě ten točící se kruh.Prý měla něco s pánví a už se nemohla postavit. Navíc prý byla březí, což ji lituji uplně nejvíc!

Koně mají s člověkem žít co možná nejvíc přirozeným způsobem a stejně tak mu sloužit,-bohužel chceme od nich víc a čas si pro ně nenajdem,tak stavíme tyhle opičárny.Promiňte všichni, koho se to dotklo. Může se to ale stát kdekoliv.

5 genca genca | Web | 3. října 2008 v 20:51 | Reagovat

bože,chudák malá:-( já si taky myslím,že by se měli koně chovat a zacházet s nimi co nejpřirozeněji,líbí se mi i práce ze země a když mohou být koně třeba pořád na pastvinách (samozřejmě na to musí být podmínky,přístřešek a tak a taky je riziko krádeže,protože lidi jsou schopní snad všeho...).Chudinka Vendetka:( to se nemělo stát.... vždycky když se něco stane zvířeti tak je mi to líto,v tomhle případě je mi to ale líto ještě víc,protože tomu nejspíš šlo zabránit:-(

6 krista Princ krista Princ | Web | 3. října 2008 v 21:01 | Reagovat

chudinka nesnášim taovéto blobti jako je kolotoč nejlepší rozpohybováníje buť ze země nebo rovnou z koně o tom že čekala hříbatko jsem věděla ale už nevim od koho chtěla jsme vidět jak bude vipadat ale to už se asi nedovím

7 Anča-Fenix Anča-Fenix | Web | 4. října 2008 v 19:24 | Reagovat

No Vendety je mě hrozně líto ale ještě vic mě štve jak se chovaj ty lidi-nejspiš ji přetáhli na toho huberta a pak ji ještě strkaj do kolotoče a ani si ji nevšimaj,taky mě udivuje že ten kolotoč někdo nekontroluje aspon chvilku...Takovejhle přistup nemám ráda ale dneska to takle už chodí často..

8 Elveren Elveren | 4. října 2008 v 19:38 | Reagovat

Až mě z toho zamrazilo... Vzpoměla jsem si, jak jsem se jí hrozně bála, když stála v boxu, kde je teď Víďa...

9 CarolAS CarolAS | 4. října 2008 v 20:07 | Reagovat

Péče o sportovní koně je úplně o něčem jiném než péče o koně rekreační, po kterých se nepožadují žádné výsledky. Na hubertu rozhodně přetažená nebyla. Osobně jsem ji viděla po té akci. Co opravdu nesnášim je, když někdo dokáže z obyčejného neštěstí vinit ostatní:( Stejně tak mohla spadnout ve výběhu. Ale ono je jednodužší tady pomlouvat a je vám jedno, že Pavel by teť možná spíš potřebovat trochu podpory.  Jak by asi bylo vám? Zkuste o tom někdy přemýšlet.

10 genca genca | Web | 4. října 2008 v 20:21 | Reagovat

Myslím,že kdyby Vendetka spadla ve výběhu a musela být potom utracena,tak by z toho asi nikdo moc nikoho neobviňoval....protože tomu se zabránit nedá,aby kůň třeba neuklouzl....ale tomuhle se nejspíše zabránit dalo.Říkám nejspíše,protože jsem u toho samozřejmě nebyla.Rozdíl v péči a tréninkového plánu mezi rekreačním koněm a koněm na sport chápu,ale pokud vím i sportovní koně se mohou opohybovat jinak,než v kolotoči.Když se něc stane se zvířetem je to vždycky strašné,majitele lituju.

11 Soňa Soňa | 4. října 2008 v 21:25 | Reagovat

Prosím vás, nikoho neobviňujeme, co se stalo se stalo, jasný že se to mohlo stát kdekoliv, i ve výběhu.Ani na Pavla tu snad myslím nepadla žádná výtka, ale všeobecně jen na ty kolotoče,- nehezkých případů v nich už bylo víc.Každý majitel se přece může rozhodnout,jestli tam koně dá nebo ne. Už bych to nekomentovala,  my si vzpomenem na ty hezké chvilky u nás a Pavlovi patří můj dík za to, že ji mnohokrát hezky předvedl na závodech a ukázal tak, že i ,,rekreační,,  koně z PD něco dokážou.Pavle, vzkazuji TI, za to Ti děkuji !!!!!

12 Renča Renča | 5. října 2008 v 10:03 | Reagovat

Ahoj Soni a holky, je mi moc líto co se Vám na PD stalo. Vendetce posílám pusinku na pastviny, kde teď pobíhá s Vertíkem. Ten už je tam bez měsíce a pár dní skoro rok :o( Mrzí mě co se stalo a přeji Vám ať si vždy vzpomenete na krásné chvíle s ní, tak jako to mám já. Pusinky všem koníkům.

13 Renča Renča | 5. října 2008 v 10:06 | Reagovat

Na všech fotkách ze závodů je vidět, že to byla kobylka OSOBNOST!!!

14 šárka zívalová šárka zívalová | 5. října 2008 v 14:40 | Reagovat

Nemám slov..:(

15 Gabča Gabča | 17. října 2008 v 0:09 | Reagovat

To mě moc mrzí, co se stalo, nevěděla jsem to. Kolotoč teda nemáme, ale po tomhle bych do něj koně asi už nedala. Ovšem je pravda, že stát se něco mohlo třeba i ve výběhu... Byla to výtečná skokanka a  čest její památce

16 Jana-Dona Jana-Dona | E-mail | 30. října 2008 v 23:23 | Reagovat

Je mi to upřímě líto, tato zpráva mě zaskočila mnohem později, vůbec jsem netušila co se stalo. Na Vendetce jsem několikrát jela rekreačně , ještě dříve předtím, než začala závodit. Pak už jsem ji viděla pouze na závodech. Byla to velmi čiperná kobylka a výborná skokanka.

17 ada ada | 31. října 2008 v 18:01 | Reagovat

ahoj........soucitim s tebou...nedavno nam umret taky kun.......tato nadherna kobylka vendeta je uplne stejna jak moje QH klisna Lesi......je nadherny

18 Šárka Šárka | 26. ledna 2009 v 20:44 | Reagovat

Povídka je nádherná, autor je fakt talent! Je to nádherně napsané, úplně mě to pohltilo!

19 Soňa Soňa | 26. ledna 2009 v 23:27 | Reagovat

Pravda,pravda,je to moc hezké!! Leni,chválíme!!

20 genca genca | E-mail | Web | 28. února 2009 v 23:28 | Reagovat

díky:) jen kdyby to mohla být pravda...

21 litlestar1910 litlestar1910 | E-mail | Web | 25. listopadu 2009 v 18:46 | Reagovat

Chudák.Ještě si jí pamatuju byla tak krásná......Když jsem se to dozvěděla tak jsem valila oči  O_O  :-(

22 linda linda | 25. listopadu 2009 v 19:31 | Reagovat

:-(

23 Barča Barča | E-mail | 23. května 2012 v 21:49 | Reagovat

Ta povídka je úžasná :-)  :-)    

I já jsem Vendetku  neznala  ale        

stejně ji přeji krásný život  v tom  nebi

24 Marcela Marcela | E-mail | 22. června 2012 v 20:18 | Reagovat

Sbohem Vendetto,  byla jsi  zajímavá, zvláštní osobnost, škoda je Tě.
Soni, je mi to líto, vím, že léta, která od té doby uplynuly , vyjádření účasti nebrání,  stejně ti  Vendy  chybí dál. Já to dřív nevěděla,  a je mi to tak líto, jako by to bylo včera.
Tak se  tam u Vás na Prašném dvoře opatrujte,buďte na sebe opatrní  a  ať se Vám  pro příště každé neštěstí obloukem vyhne. Pozdravujte ode mě  Donnu  a  pokud tam zůstal , i Dona Admetose,kterého jsem už nestihla poznat, když se vykulil z mamči. :-)

25 vendy vendy | E-mail | 12. ledna 2014 v 20:58 | Reagovat

vendetky je mi lito sice ji neznam ale je videt v tech krasnych tmavich oci ze byla hodna,byla osobnost a je i bude nadale v nasich srdcich :-)  :-)  :-) <3<3<3<3<3
zbohem Vendetko<3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.